Par sikspārņiem

Daugavpils cietoksnis ir unikāls valsts nozīmes arhitektūras un kultūrvēstures piemineklis, kas ir pēdējais uzbūvētais bastionu tipa cietoksnis pasaulē. Skatoties no putna lidojuma, cietoksnis atgādina saules, zvaigznes, bruņurupuča vai pat sikspārņa formu, kas ir ļoti zīmīgi, jo cietokšņa teritorijā ir atradusi sev vietu otrā lielākā ziemojošo sikspārņu kolonija Baltijas valstīs (pedēja monitoringa laikā tika uzskaitīti 692 īpatņi).

myotis_daubentonii
Foto: sikspārņi Daugavpils cietokšņa kazematos

Sikspārņi ir liela vērtība Daugavpilij. Tie ir vienīgie patiesi lidojošie zīdītāji, kuri dzemdē dzīvus mazuļus un baro tos ar pienu. Senākās zināmās sikspārņu fosilijas ir apmēram 50 miljonus gadu senas. Mūsdienās pasaulē ir zināmas vairāk nekā 1200 sikspārņu sugas no kurām 16 novērotas Latvijā un vismaz 5 ziemo cietoksnī. Visas sikspārņu sugas Latvijā ir aizsargājamas.

FOTO_1_1
Foto: Bārdainais naktssikspārnis Daugavpils cietoksnī

Daugavpils cietoksnis ir nozīmīgākā sikspārņu ziemošanas mītne Latvijā. Tā mūros valda liels mitrums, un tie saglabā nosacītu siltumu ziemā. Dažādu kazemātu ieejas ir vērstas uz dažādām pusēm, tiem ir atšķirīgs saglabātības stāvoklis, kaut kur kaut kas ir aizmūrēts, līdz ar to visā cietoksnī ir plašs dažādu mikroklimatu spektrs, kuros atkarībā no ziemas skarbuma un vēja virziena sikspārņi var patverties.